Комплект уроков по теме «Внутренние воды Украины»

Предмет: География
Категория материала: Конспекты
Автор:

"Комплект уроков по теме «Внутренние воды Украины».

"Здесь представлены уроки по всем темам: «Внутренние воды Украины», которые изучаются по программе.

"Изучаются такие темы:

  • "
  • "внутренние воды Украины;
  • основные речные системы Украины;
  • озера, лиманы, болота, искусственные водоемы, их размещение и значение;
  • охрана водных ресурсов Украины;
  • итоговый урок по теме «Внутренние воды Украины».

"В этих урока используются различние интерактивные технологии, позволяющие заинтересовать учеников в изучении этой темы. В итоговом уроке представлены разноуровнеые задания, которыепозволят корректно оценить уровень знаний учащихся.

"Комплект уроков по теме «Внутренние воды Украины». Здесь представлены уроки по всем темам Внутренние воды Украины, которые изучаются по программе. изучаются такие темы: внутренние воды Украины; основные речные системы Украины; озера, лиманы, болота, искусственные водоемы, их размещение и значение; охрана водных ресурсов Украины; итоговый урок по теме «Внутренние воды Украины». в этих урока используются различние интерактивные технологии, позволяющие заинтересовать учеников в изучении этой темы. в итоговом уроке представлены разноуровнеые задания, которыепозволят корректно оценить уровень знаний учащихся.

"Тема: Основні річкові системи України.

"Мета: сформувати знання про склад поверхневих вод України, основні характеристики річки: падіння, живлення, режим, витрату води, паводок, межень, річний стік; за картами встановити, до басейнів яких морів належать річки України, як рельєф, ґрунти, опади, господарська діяльність людини впливають на річковий стік;розвивати вміння працювати з тематичними картами атласу; виховувати бережливе ставлення до водних ресурсів; розвивати естетичний смак до краси природи нашого краю.

"Обладнання: фізична карта України, атласи, підручники, зошити, ілюстрації з красивими куточками нашого краю.

"Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

"ХІД УРОКУ.

"Організаційний етап.

"Мотивація навчального – пізнавальної діяльності. Актуалізація опорних знань. 
Сьогодні на уроці ви вивчите особливості живлення річок, зможете пояснити відмінність режиму рівнинних і гірських річок, як рельєф, ґрунти, кількість опадів і випаровування, діяльність людини впливають на річковий стік; розглянемо деякі річки України, ви розкажете про дивовижні куточки нашої красивої країни.

  • "Що таке поверхневі води?
  • Що таке річка?
  • Що таке витік?
  • Що таке гирло?
  • Що таке русло річка?
  • Що таке річковий басейн?

А тепер давайте послухаємо декілька міні – творів, які написали вдома. Учні читають свої твори, вчитель демонструє ілюстрації красивих куточків нашого краю.
Тепер ми з вами складемо схему поверхневих вод України.

Вивчення нового матеріалу.

За картами атласу учні визначають, що річки України належать до басейнів 3 – х морів: Чорного, Азовського, Балтійського; називають річки, що належать до кожного з них.
Проблемне запитання: Чому переважна більшість річок впадає в Чорне і Азовське моря, а Західний Буг і Сян – у Балтійське?
Для отримання відповіді клас ділиться на 3 групи. Представники кожної групи по черзі відповідають на запитання доти, поки не вичерпуються відповіді (це метод – «коло ідей»).
Бесіда: - Як саме різні чинники впливають на річний стік? Користуємося методом «коло ідей». По 1 представнику від кожної групи на дошці записують один чинник, при цьому пояснюючи його вплив. Всі ідеї записуємо в зошитах у вигляді таблиці.

Тема: охорона водних ресурсів України.

Мета: ознайомити учнів з основними екологічними проблемами, пов’язаними з використанням поверхневих і підземних вод; визначити основні шляхи раціонального використання водних ресурсів; залучати учнів до роботи з додатковими джерелами інформації, розвивати усне мовлення, вміння спілкуватися, переконувати аудиторію; виховувати бережливе ставлення до природи і її багатств.

Обладнання: карта України, діаграма споживання води, візитки у учнів.

Тип уроку: рольова гра «прес – конференція.

Підготовчий період передбачає поділ класу на групи: «кореспонденти» газет, журналів, «представники» Міністерства природи України; Партії зелених; «інспектор обласного комітету охорони природи; «працівник сан епідемічної служби; «експерт» з Держслужби з охорони природи.

ХІД УРОКУ

Вступне слово вчителя. Вода, за висловом академіка О. Ферсмана – один із найпоширеніших мінералів на Землі.

Вода необхідна для промислових підприємств, сільського господарства, житлово-комунального господарства. Вони є основними споживачами води. Як же людина ставиться до цього природного багатства, які наслідки її діяльності, які шляхи збереження внутрішніх вод України? На ці актуальні запитання сьогодення ми отримаємо відповідь у ході нашої прес-конференції.

Гаслом конференції пропоную взяти слово вченого С. Капиці: «настав день, коли кожен повинен спитати і вирішити наодинці сам з собою: хто він насправді – убивця чи рятівник землі, не відкладаючи на завтра, бо завтра може не настати».

А тепер прошу ставити запитання.

Кореспондент газети «Наддніпрянська правда». Як було сказано, вода є важливим мінералом, без якого неможливо існування людини, ведення господарства. Читачів нашої газети цікавить, хто найбільші споживачі води в Україні. Підтвердіть свої відповіді конкретним цифровим матеріалом.

Ведуча. На це запитання, я вважаю, може дати вичерпну відповідь представник Міністерства охорони природи України.

Представник Міністерства охорони природи. У 2004 році для потреб населення і суспільного господарства з водних джерел забрано близько 30 млрд м3 води. Зверніть увагу на діаграму «динаміка забору води з поверхневих та підземних водних об’єктів України».

Кореспондент газети «Факти». Мені було б цікаво дізнатися про стан водного середовища України.

Ведуча. Я прошу відповісти на це запитання експерта Державної служби з охорони природи.

Експерт Державної служби з охорони природи. За даними екологічних спостережень, з 59 контрольних водних об’єктів України немає жодного, що характеризувався б як «чистий», 35 водних екосистем перебувають у стані екологічної кризи. Край загрозливий екологічний стан склався на головній водній артерії України – р. Дніпро. Зі стічними водами у водні об’єкти басейну Дніпра в надмірній кількості надходять феноли, нафтопродукти, важкі метали, органічні речовини токсичної дії, які згодом акумулюються в донних відкладах.

Так у 2004 році в басейн Дніпра було скинуто:

  • 8 км3 стічних вод;
  • 745 т нафтопродуктів;
  • 26 тис. т нітратів;
  • 400 т сульфатів;
  • 20 т міді;
  • 32 т свинцю;
  • 23 т нікелю;
  • 7 т хрому.

Цифри, як ви бачите, вражають. За даними європейських експертів, Дніпро втрачене як джерело прісної води, бо його вода – це коктейль токсичних речовин. Дуже забруднені також басейни річок Західного Бугу, Сіверського Дінця, Дунаю, річок Приазов’я. у водах цих річок вміст токсичних речовин значно (за деякими інгредієнтами в десять і більше разів) перевищує гранично допустимі концентрації.

Кореспондент газети «Київські відомості». Чи можете ви назвати області, райони з найбільш забрудненими поверхневими і підземними водами?

Ведучий. Я вважаю, що на це запитання дасть відповідь представник Міністерства охорони природи.

Представник Міністерства охорони природи. Можна з упевненістю сказати, що найбільш забруднені води в економічно розвинених районах Дніпропетровської, Запорізької областей та в Донбасі. Саме тут підземні води знаною мірою забруднені різними солями, нафтопродуктами. Ароматичними речовинами, засобами захисту рослин, відходами тваринницьких комплексів. Варто зазначити, що особливо загострилася ситуація в басейні Дніпра після аварії на ЧАЕС, унаслідок якої у води Дніпра потрапило багато радіонуклідів, а донний мул у Київському водосховищі став радіоактивним. На жаль мало людей замислюється над масштабами катастрофи, яка нависла над нами. До речі, унаслідок діяльності людини на Україні зникло 20 ти. Річок.

"Кореспондент журналу «Здоров’я». читачам нашого журналу хотілося б дізнатися, як забруднення води впливає на здоров’я людини.

"Ведучий. Я вважаю , це запитання адресовано працівникові салепі- демічної служби. Що ви можете відповісти?

"Працівникові санепідемічної служби. Найважливішим наслідком забруднення води є те, що, потрапляючи у водойми, речовини – забрудники спричиняють зниження її якості, а саме:

  • "
  • у води може з’явитися запах;
  • неприємний присмак;
  • зменшується вміст кисню;
  • з’являються хвороботворні бактерії, які є збудниками інфекційних захворювань (дизентерії, холери, гепатиту, черевного тифу).

"Вживання води зі вмістом понад 1 мг/л фтору приводить до руйнування емалі зубів і навіть їх втрати. Ртуть, важкі метали накопичуються у планктоні, риби, і через трофічні ланцюги потрапляючи в організм людини, негативно впливають на окремі органи та організм людини в цілому, можуть бути мутагенами. Пестициди, потрапляючи у воду, пригнічують роботу багатьох органів, мають канцерогенну дію, а коли в воді є фенол, індол, вона стає непридатною не тільки для пиття, а й для купання.

"Дуже небезпечним є забруднення води нафтою та нафтопродуктами. Відомо, що 1 г нафти вбиває все живе в 1 м3 води. Якщо після нафтового забруднення риба і залишається живою, то її не можна споживати, бо вона має сильний нафтовий запах і неприємний смак. Споживаючи її, людина може отруїтися, бувають навіть смертельні випадки.

"Ведучий. Дякую за відповідь. Представник партії зелених теж має що сказати про залежність між якістю води та станом здоров’я.

"Представник партії зелених. Хочу доповнити. Ми маємо дані, що нині в Україні спостерігається стабільне зростання людей на гепатит А.Лише за останні три роки економічні збитки віл цієї інфекції складали понад 300 млн.$. проведені дослідження свідчать про те, що вирішальне значення в розповсюдженні гепатита А в Україні має водний чинник.

"Після аварії на ЧАЕС у дніпровські води потрапили радіоактивні елементи: цезій, стронцій, плутоній. Статистика свідчить, що стан здоров’я людей значно погіршується, спостерігається збільшення кількості онкологічних захворювань, народження дітей з патологіями, збільшилась смертність. Радіація завдає шкоди нинішньому і майбутнім поколінням. Хочу ще звернути увагу на такий факт.

"На початку ХХ ст. людство, здавалося, знайшло дешевий засіб боротьби з інфекціями, які переносяться з водою, - хлорування води. Воду в містах хлорують. Але тепер уже відомо, що хлор – не рятівник, це отрута. Оскілки може спричинити онкологічні захворювання, зниження імунітету, захворювання печінки, нирок, вроджені вади. У Європі давно вже відмовились від хлорування води і використовують безхлорні технології. В Україні є лише 1 станція, де проводять озонування води.

"Ведучий. Дякую за повідомлення.

"Кореспондент газети «Новий день». У нашій газету є рубрика «приро- да і ми». У своїй статті я хотів би висвітлити стан водних ресурсів Харківщини.

"Ведучий. На це запитання відповість інспектор обласного комітету з охорони природи.

"Інспектор обласного комітету. Зарегулювання стоку Сіверського Дінця, забори води для зрошення, промислових потреб, побутово – комунальних потреб привело до зміни всього гідрологічного режиму Харківщини. Зменшення річного стоку спричинило підвищення концентрації забруднюючих речовин, загибель багатьох малих річок, змінилися умови життя живих організмів, на ділянках з повільною течією відбувається цвітіння води – наслідок розвитку синьо-зелених водоростей. Унаслідок таких «біологічних вибухів» гине риба, вода стає небезпечною для здоров’я, а водні об’єкти – для відпочинку.

"Надмірне використання підземних вод замість річкових призвело до різкого падіння їхнього рівні, а саме іми живляться малі річки, озера. Отже, це і стало причиною їх зникнення.

"Дуже негативно на якість води Сіверського Дінця впливають річки, які течуть через Харків: Лопань, Харків, Уди. В ці річки скидається багато промислових вод, комунально-побутових стичних вод, а також води, що просто стікають без очистки з харківських доріг через неукріплені прибережні зони річок. В області в останні роки різко зростає дефіцит води.

"Кореспондент журналу «Ойкумена». Які заходи з охорони водних ресурсів проводять в нашій країні?

"Ведучий. На це запитання відповість представник партії зелених.

"Представник партії зелених. Хочу відзначити. Що у вересні 2004р. Президент України підписав закон «Про загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі Україні на 2000 -2005». Цю програму підтримує і нинішній президент України. У країні діє водне законодавство, згідно з яким всі промислові і сільськогосподарські підприємства забов’язаня проводити такі заходи:

  • "економно використовувати водні ресурси;
  • застосовувати ефективні і досконалі технології, щоб запобігти втратам, забрудненню;
  • контролювати якість води і кількість скинутих промислових стоків;
  • запроваджувати зворотне водокористування.

Кореспондент газети «Булава». Які заходи щодо збереження водних багатств передбачені в нашій області?

Ведучий. Найбільш вичерпну відповідь на це запитання може дати інспектор обласного комітету з охорони природи.

Інспектор обласного комітету з охорони природи. Згідно з державною програмою в Харківській області прийнята своя програма «Екологія 2005». Серед найважливіших заходів можу назвати такі:

  • організація водоохоронних зон річки;
  • проведення протиерозійних міроприємств;
  • своєчасний ремонт і очистка доріг;
  • обгрунтована організація свалок і створення умов утилізації відходів;
  • виключення викидів сировини, реагентів і продукції на територіях підприємств;
  • оздоровлення повітряного басейну шляхом впровадження ефективних методів очистки газових відходів і токсичних речовин;
  • водовідведення шляхом реконструкції дощової каналізаційної сітки;
  • посадка дерев по берегах;
  • зменшення обсягу мінеральних добрив при використанні їх на сільськогосподарських угіддях.

 

Вважаю, що здійснення цих заходів значно полегшить екологічну ситуацію на Україні.

Ведучий. Давайте будемо пам’тати про те, що за нами прийдуть нові покоління, для яких ми маємо зберегти в чистоті наші річки, озера, джерела. Адже, як писав П. Чайковський, «нащадки ніколи не пробачать нам спустошення землі, наруги над тим, що по праву належить не тільки нам, але і їм».

Ліна Костенко застерігала:

Старшний скрапиль узяв уже смичок,
Він буде грати реквієм річок…

То давайте обє’днаємося всі разом – і державні, і громадські організації, і кожна людина зокрема – і захистимо, збережемо те, що дісталось нам у спадок, і не допустимо реквієм по наших річках. Адже річки, озера – це «кров Землі», а хіба ми зможемо жити безкровними.

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 1.76 Mb
Количество скачиваний: 5
Просмотров: 86
